LECZENIE...
ZACZNIJ JE Z NAMI ! W tym roku...miesiącu...

Porzuć nałóg, nim życie Ciebie porzuci!

Podczas terapii odwykowej

Podczas terapii odwykowej zapoznasz się z zasadami panującymi w ośrodku leczenia uzależnień Primum Vivere. Pierwsza styczność z terapeutą następuje praktycznie natychmiastowo jak tylko poczujesz się lepiej, będzie to rozmowa luźna zapoznawcza, podstawą jest to żebyś czuł się swobodnie i bezpiecznie w naszym otoczeniu, co pomoże nam poznać się lepiej i pracować nad takimi rzeczami jak:

– Motywacja do leczenia uzależnień

– Fazy rozwoju uzależnienia

– Objawy zespołu uzależnień:

  • Utrata kontroli ( alkoholizm, narkomania, hazard, lekomania)
  • Głód alkoholowy, narkotykowy itp.
  • Upośledzenie kontroli picia, zarzywania narkotyków, dopalaczy czy też leków.
  • Zmiany tolerancji
  • Zamiana przyjemności zainteresowań na rzecz picia, brania
  • Picie, zarzywanie środków psychoaktywnych mimo oczywistej wiedzy o ich szkodliwości

      Spędzony czas w ośrodku odwykowym nie traktuj jako zmarnowanego to idealna szansa na przyjrzenie się sobie bliżej z osobami neutralnie nastawionymi do Ciebie, nie oceniajacych „nas” z perspektywy czasu, lecz z perspektywy doświadczenia które pomogło rozwiązać nie jeden problem z uzależnieniem w domu, pracy, czy też w życiu towarzyskim. Ośrodek odwykowy Primum Vivere to miejsce gdzie dostaniesz żetelne materiały do spojrzenia na siebie i sytuacje które są uciążliwe w Twoim życiu co ma wpływ na pozostanie trzeźwym. Przepracujesz je indywidualnie i grupowo pod okiem terapeutów, psychologów i psychiatry, by zobaczyć życie z innej lepszej strony.

Podwójna diagnoza

Podwójna diagnoza opisuje osobę, która ma chorobę psychiczną i współistnienie uzależnienia. Z doświadczenia wynika, że około 45 procent osób z uzależnieniem mają współwystępujące zaburzenia zdrowia psychicznego. Zarówno uzależnienie i choroby psychiczne wynikają z mózgu, osoby z zaburzeniami psychicznymi są bardziej podatne na uzależnienia i odwrotnie. Osoby uzależnione mogą być narażone na wystąpienie zaburzeń psychicznych. Często jest tak że osoba borykająca się z depresją szuka ratunku w butelce wódki lub środkach psychoaktywnych, przynosi do pozytywny skutek, ale tylko na chwilę, po dłuższym czasie organizm uodparnia się na daną substancję i zaczyna traktować ten stan jako „normalny”, a osoba która tkwi w tym błędnym kole zwiększa dawkę antydepresantów lub alkoholu, i wpada w sidła uzależnienia. Dlatego warto pamiętać jeśli lekarz psychiatra wypisuje leki związane z jakąś chorobą depresją, dwuefektywną biegunową, warto poprosić o kontakt do odpowiedniego psychologa lub terapeuty by rozwiązać problem indywidualnie, a nie maskować go za dobrym samopoczuciem związanym z zażywaniem tabletek który będziemy musieli rozwiązywać później w ośrodkach leczenia uzależnień.

Terapia odwykowa pobytowa

Jednym z największych problemów dla osób, które potrzebują leczenia terapeutycznego jest ich rodzina, czy partner będzie mógł mnie odwiedzać w ośrodku leczenia uzależnień? Jak przekazać dziecku że mam problem z alkoholem, narkotykami i że jestem uzależniony? Odpowiedz jest prosta oni już to wiedzą, lub podejrzewają. Z naszej strony rodzina jak i dzieci mają konsultację z terapeutami co do pomocy zrozumienia problemu, że sytuacje z którymi się boryka bliska osoba nie jest odosobnioną sytuacją. Nasuwa się pytanie jak rozmawiać z dzieckiem o pójściu na odwyk. Rozmowa z dzieckiem o swoim nałogu i dlaczego idziesz na odwyk jest ważna. To pomoże im zrozumieć  i poradzić sobie z Twoją nieobecnością a przede wszystkim uświadomi ich w tym że nie mają się za co winić. Ważne jest byś poznał, kształcił się w zrozumieniu swojej choroby by łatwiej wyjaśnić czemu potrzebna jest terapia. Mów w języku odpowiednim do wieku swojego dziecka, odpuść żargon medyczny i dobierz odpowiedni czas na rozmowę. Spokojne otoczenie z minimalną ilością rzeczy do „rozrywki” żeby nie rozpraszało uwagi powinno być idealne. Potwierdź swoje uczucia i wpływ uzależnienia jaki miał na nie. Przeproś ich jeśli już ich skrzywdziłeś. Bądź szczery i otwarty na pytania.

Terapia odwykowa pobytowa

Większość programów uważa za istotną wręcz jest integralną częścią planu terapii odwykowej, a ich wsparcie będzie bardzo ważne dla ożywiania, zazwyczaj już zaniedbanych relacji. Aby pomóc w regulacji, odwiedzających wszelkie formy komunikacji (e-mail, rozmów telefonicznych itp.) zazwyczaj nie są dozwolone przez okres od 3 do 7 dni po przyjeździe. Po wstępnym okresie oczekiwania jest możliwość zaoferowania wizyt w zależności od programu ,które odbywają się zazwyczaj w czasie wolnym miedzy zajęciami terapeutycznymi. Odwiedzający muszą być zatwierdzeni przez terapeutę prowadzącego leczenie uzależnień i dopisani do listy gości.