Problemy związane z chorobą alkoholową przekładają się na funkcjonowanie społeczne osoby uzależnionej, oddziałują na jej relacje rodzinne i wpływają na życie jej bliskich. Nadużywanie alkoholu ma jednak daleko idące konsekwencje zdrowotne, prowadząc do przeciążenia ważnych organów, a z czasem poważnego zaburzenia ich działania i finalnie pojawienia się nieodwracalnych uszkodzeń grożących śmiercią. Sposobem na poradzenie sobie z problemami z niekontrolowanym piciem jest skorzystanie z odwyku alkoholowego w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień. Wstępnym etapem terapii jest przeprowadzenie kompleksowego detoksu.
Dlaczego detoks alkoholowy jest niezbędny?
Picie alkoholu sprawia, że w organizmie dochodzi do zaburzenia gospodarki jonowo-elektrolitowej i niedoboru sodu, potasu, magnezu, wapnia i fosforu. Przekłada się to na pogorszenie funkcjonowania układu nerwowego, mięśni i układu krążenia, a także problemy z pracą nerek. Wraz z procesami rozkładu alkoholu do organizmu trafia znaczna ilość związków toksycznych. Występują również znaczne braki, jeżeli chodzi o witaminy i minerały. Sposobem na odtrucie organizmu jest z jednej strony pozbycie się pozostałości po przyjętym wcześniej alkoholu, z drugiej ograniczenie skutków tzw. zespołu abstynencyjnego. Obejmują one objawy fizyczne m.in. zwiększoną potliwość, wzrost napięcia mięśniowego, wymioty czy podniesioną temperaturę i psychiczne – np. napięcie, lęk i niepokój oraz pobudzenie psychoruchowe.
Jak wygląda i ile trwa detoks?
Proces detoksykacji trwa zwykle od 7 do 10 dni i łączy się z podawaniem preparatów, które pozwalają na przywrócenie równowagi jonowo-elektrolitowej i właściwe nawodnienie organizmu, a także uzupełnienie poziomu witamin i minerałów. Stosowane są też środki łagodzące objawy zespołu odstawiennego. Prowadzenie detoksu jest nadzorowane przez lekarza i wiąże się z badaniami pozwalającymi na ustalenie stanu pacjenta i postępów całego procesu. Skuteczny detoks jest warunkiem rozpoczęcia terapii uzależnień w formie pobytu w ośrodku lub leczenia ambulatoryjnego.