Alkoholizm to poważna choroba, objawiająca się psychicznym i somatycznym przymusem regularnego spożywania dużych dawek alkoholu. Nieleczona, prowadzi do wyniszczenia organizmu, nieodwracalnych zmian w psychice, a także zaburzeń życia rodzinnego i zawodowego. Niestety zaprzestanie picia stanowi dla alkoholika wyzwanie, któremu bardzo trudno podołać bez zewnętrznego wsparcia. Dlatego największe szanse na uwolnienie się od choroby daje odwyk alkoholowy prowadzony w trybie zamkniętym w przeznaczonym do tego ośrodku. Do takiej formy terapii trzeba jednak odpowiednio się przygotować.
Po pierwsze – trzeźwość
Podstawowy warunek stanowi to, aby w momencie przyjmowania do ośrodka odwykowego chory nie był pod bezpośrednim wpływem alkoholu. Mowa o wpływie „bezpośrednim”, ponieważ w przypadku osób, które po alkohol sięgały codzienne przez wiele tygodni czy miesięcy, nie sposób mówić od razu o pełnej trzeźwości.
Po drugie – dokumentacja medyczna
Aby specjaliści z ośrodka mogli odpowiednio wspierać chorego podczas odwyku alkoholowego, potrzebują informacji o jego stanie zdrowia. Nie tylko o dolegliwościach wynikających z nałogowego spożywania alkoholu, ale także o chorobach przewlekłych czy przyjmowanych lekach. Przydatne będą również aktualne wyniki badań, takich jak morfologia krwi i EKG, a także testów określających stan psychiczny pacjenta.
Po trzecie – przygotowanie mentalne
Nawet z najlepszym wsparciem poradzenie sobie z alkoholizmem będzie dla chorego niezwykle trudnym zadaniem. Szczególnie gdy zaczną pojawiać się efekty odstawienia, takie jak bóle, nudności, drgawki czy nawet halucynacje. Pacjent musi być więc zmotywowany do dokonania zmian w swoim życiu. Musi wiedzieć, dlaczego podjął walkę, która z całą pewnością będzie długa i wyczerpująca. Samodyscyplina, cierpliwość, wytrwałość – bez tego nie ma mowy o sukcesie i o odstawieniu alkoholu już na dobre.