Tak jak wieczór w pubie nie doprowadzi nas od razu do alkoholizmu, tak wizyta w kasynie czy rozegranie partii internetowego pokera nie sprawi, że momentalnie uzależnimy się od hazardu. Jednak zarówno alkohol, jak i gry hazardowe z czasem stać się mogą nałogiem, który wywoła bardzo groźne konsekwencje dla osoby uzależnionej i dla jej otoczenia.
Uzależnienie od hazardu należy do uzależnień behawioralnych. Mamy tu więc do czynienia z powtarzającym się działaniem, które nie może być kontrolowane. W odróżnieniu od wspomnianego na wstępie alkoholizmu, nałóg hazardowy jest stosunkowo łatwy do ukrycia przed bliskimi – do pewnego momentu. Kiedy jednak aktywność związana z grą o pieniądze stanie się dominującą aktywnością życiową, dochodzi do zaniedbywania obowiązków zawodowych i rodzinnych na skalę podobną, jak w przypadku innych nałogów. Dość oczywistym skutkiem są również poważne problemy finansowe.
Ilu Polaków cierpi na uzależnienie od gier hazardowych?
Statystyki pokazują, że w Polsce problem uzależnienia od hazardu narasta. W przypadku osób starszych sprzyja temu głównie ogromna liczba lokali z automatami hazardowymi. Młodsi hazardziści (choć nie tylko oni) o duże pieniądze grają natomiast bez wstawania zza biurka albo z kanapy – wystarczy kilka kliknięć, podanie numeru karty kredytowej i internetowe kasyna stają otworem. Szacuje się, że w naszym kraju prawie czterysta tysięcy osób może być uzależnionych od hazardu.
Podobnie jak ma to miejsce w przypadku alkoholizmu, hazardowy nałóg również nie jest do końca uleczalny. Terapia odwykowa pomoże w powrocie do normalnego życia i odbudowie zdrowych relacji, jednak nie sprawi, że hazardzista będzie mógł grywać w swoje ulubione gry w ramach sporadycznej rozrywki. Każda partia internetowego pokera czy zakręcenie ramieniem hazardowego automatu może wywołać powrót nałogu, a co za tym idzie – powrót wszystkich związanych z nałogiem konsekwencji.